Православен календар

Свештеномаченик Терентиј (Терциј), епископ Икониски

21 јуни (по стар стил)

Светиот Терциј е еден од 70-те апостоли. По потекло од Коринт, беше еден од најблиските ученици и соработници на светиот апостол Павел. Познато е дека посланието на апостолот Павел кон Римјаните беше напишано од апостолот Терциј, бидејќи апостолот Павел, според неговото сопствено сведоштво, имаше неразбирлив ракопис кој беше тешко да се препишува. Дека Терциј го пишувал ова послание дознаваме и од самото послание, каде што ги читаме следните зборови: „Ве поздравувам и јас, Терциј, кој го напиша ова послание“ (Рим. 16, 22). Светиот апостол Терциј беше епископ во Иконија после светиот апостол Сосипатр, и таму се удостои да прими маченички венец. Пострада во I век, беше прободен со зашилено дрво.

Сподели на твитер
днсМарт 2024
П117
С218
Н319
П420
В521
С622
Ч723
П824
С925
Н1026
П1127
В1228
С1329
Ч141
П152
С163
Н174
П185
В196
С207
Ч218
П229
С2310
Н2411
П2512
В2613
С2714
Ч2815
П2916
С3017
Н3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
20
стар
стил
Февруари
4
Март
нов
стил
Понеделник. Не се пости.
Преп. Лав, еп. Катански (780); Преп. Агатон Печерски (XIII-XIV)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Не се раздразнувај на оние кои грешат... немај страст да ги забележуваш кај ближниот разните гревови и да го осудуваш, како што обично правиме; секој за себе ќе даде одговор пред Бога... особено не гледај злонамерно на гревовите на оние кои се постари од тебе, бидејќи тоа не е твоја работа... ти исправај ги своите гревови и своето срце.

Св. Јован Кронштадски
Мојот живот во Христа, I, 6

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк