Православен календар

Имиња

Следува список на православни имиња кои се во употреба во Македонија и пошироко. Во заграда е дадено потеклото на името. Списокот не е целосен и во него не се вклучени сите изведени форми на имињата, туку само првичната. На пример, отсуствува името Иван, затоа што тоа е изведено од името Јован, отсуствува името Гоце, затоа што е изведено од името Георгиј, и така натаму. Доколку Ве интересира некое име коешто не го наоѓате во овој список, побарајте го тука.

Списокот на православни имиња е достапен и во печатена форма, во книгата „Енциклопедија на македонски имиња“, која може да се најде во книжарниците во Скопје.

Енциклопедија на македонски имиња

Енциклопедија на македонски имиња

Машки

А

Б

В

Г

Д

Ѓ

  Е

  Ж

  З

  Ѕ

  И

  Ј

  К

  Л

  Љ

  М

  Н

  О

  П

  Р

  С

  Т

  У

  • Урош (словенско и унгарско)

  Ф

  Х

  Ц

  Ч

  Женски

  А

  Б

  В

  Г

  Д

  Ѓ

  Е

  Ж

  З

  Ѕ

  И

  Ј

  К

  Л

  Љ

  М

  Н

  О

  П

  Р

  С

  Т

  У

  Ф

  Х

  Ц

  Ч

   днсДекември 2023
   П118
   С219
   Н320
   П421
   В522
   С623
   Ч724
   П825
   С926
   Н1027
   П1128
   В1229
   С1330
   Ч141
   П152
   С163
   Н174
   П185
   В196
   С207
   Ч218
   П229
   С2310
   Н2411
   П2512
   В2613
   С2714
   Ч2815
   П2916
   С3017
   Н3118
   Строг пост
   Масло
   Риба

   Без месо
   Пост
   Не се пости

   Правило на постот за денес:
   МаслоМасло
   текстови

   Што е тоа пост и зошто постиме?
   Што е именден и зошто го славиме?
   стрип
   Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
   Внеси го името
   или најави се со Facebook
   Список на православни имиња
   Испратете честитка за именден
   28
   стар
   стил
   Ноември
   11
   Декември
   нов
   стил
   Пон., Божикен пост. Масло.
   +Св. 15 свмч. Тивериополски (IV); Прмч. и исп. Стефан Нов (767)
   денови.мк
   Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

   Поуки
   од Светите Отци

   Како што Бог сите луѓе подеднакво ги осветлува со сончевата светлина, така и тие кои што сакаат да го подражаваат Бога треба да им светат на сите со општ и подеднаков зрак на љубовта. Затоа што онаму каде што исчезнува љубовта, неизбежно на нејзино место доаѓа омразата. А штом Бог е љубов, тогаш омразата е ѓаволот. Затоа, како што оној кој има љубов во себе Го има Бога, така и оној кој има омраза го храни во себе ѓаволот.

   Св. Василиј Велики
   Поуки за подвижништвото, 3

   Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
   Денови.мк
   Facebook app privacy policy
   © Денови.мк