Православен календар

Значење на името

Кирил

Машко име

Оригиналната форма на името е: Κύριλλος

Името е со грчко потекло.

Значење на името: господин, владетел, од Κύριος - Господ, господар, господин.

Постои мислење дека името има персиско потекло, поточно дека произлегува од древноперсиското име Курош (کوروش بزرگ), што значи „како сонце“, меѓутоа сметаме дека ова е недоволно убедливо тврдење. Меѓутоа Курош е во Светото Писмо преведено на македонски како Кир и повеќе соодветствува на името Кир

Именден

Рамноапостолни Кирил (869) и Методиј (885), учители Словенски се празнува на 11 мај (по стар стил), т.е. 24 мај (по нов стил) и на 14 февруари (по стар стил), т.е. 27 февруари (по нов стил).


Други светители со ова име се:

Сподели на твитер
днсАприл 2021
Ч119
П220
С321
Н422
П523
В624
С725
Ч826
П927
С1028
Н1129
П1230
В1331
С141
Ч152
П163
С174
Н185
П196
В207
С218
Ч229
П2310
С2411
Н2512
П2613
В2714
С2815
Ч2916
П3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Строг постСтрог пост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
30
стар
стил
Март
12
Април
нов
стил
Пон., Велик Пост. Строг пост.
Преп. Јован Лествичник, игумен Синајски (649)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Невозможно е да се приближиме кон Бога без скрб, без неа и праведноста на човекот не се запазува неизменета... Ако сакаш добродетели, предај се на секаква скрб , бидејќи скрбта раѓа смирение. Кој без скрб пребива во својата добродетел, нему му е отворена вратата на гордоста.

Преп. Исаак Сирин
Слова, 34

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк