Православен календар

Преподобен Евлогиј, архиепископ Александриски

13 февруари (по стар стил)

Еден од најзначајните најактивните јерарси во VI век. Првин беше игумен на Богородичната Јустинијанова обител во Антиохија, а потоа беше избран на катедрата на градот Александрија каде што служеше 27 години. Во сите години на своето служење тој непрекинато се бореше против различните ереси. За неговата дејноста знаеме преку писмата упатени кон него од светиот Григориј Двоеслов. Светиот Евлогиј се упокои во 607 или 608 година. Неговите дела се делумно зачувани во записите на патријархот Фотиј и во нив се разоткрива православното учење за природите на Господа Иисуса Христа, и тие се упатени против ересите кои постоеле во времето на свети Евлогиј. Во целост само една негова беседа е зачувана до денес, беседата на празникот Цветници.

Сподели на твитер
днсМај 2020
П118
С219
Н320
П421
В522
С623
Ч724
П825
С926
Н1027
П1128
В1229
С1330
Ч141
П152
С163
Н174
П185
В196
С207
Ч218
П229
С2310
Н2411
П2512
В2613
С2714
Ч2815
П2916
С3017
Н3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
18
стар
стил
Мај
31
Мај
нов
стил
Недела на Светите Отци на I Вселенски собор. Не се пости.
Мч. Теодот Анкирски и седум деви маченички (303)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Некој човек постојано грешел, но потоа се каел – и така цел живот. На крајот се покајал и умрел. Злиот дух дошол по неговата душа и рекол: „Тој е мој.“ А Господ рекол: „Ако ти, кој си зол, повторно си го примал кај себе откако тој пред Мене се каел, како Јас да не го примам откако после паѓањето во грев повторно Ми се обраќаше со покајание?“

Преп. Амвросиј Оптински

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк