Православен календар

Свети маченички Валентина, Павла и Енафија

10 февруари (по стар стил)

Светите маченички Валентина, Павла и Енафија пострадаа за верата Христова, во Палестина, во 308 година при императорот Максимијан II Галериј (308-313), од обласниот управител Фирмилијан. Светата Енафија беше од околината на Газа, светата Валерија од Кесарија Палестинска, а светата Павла - од околината на Кесарија. Валентина беше доведена во идолопоклонички храм за да принесе жртва. Наместо тоа, таа фрли камен во жртвеникот и му сврте грб на жртвениот оган. Заради тоа беше претепана, и на крај обезглавена. Сличен крај имаа и маченичките Енафија и Павла.

Сподели на твитер
днсФевруари 2020
С119
Н220
П321
В422
С523
Ч624
П725
С826
Н927
П1028
В1129
С1230
Ч1331
П141
С152
Н163
П174
В185
С196
Ч207
П218
С229
Н2310
П2411
В2512
С2613
Ч2714
П2815
С2916
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
ПостПост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
6
стар
стил
Февруари
19
Февруари
нов
стил
Среда. Пост.
Преп. Вукол, еп. Смирнски; Св. Фотиј Константинополски (891)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Ако во нас немаше пристрасност ниту кон парите, ниту кон празната слава, ако не се плашевме ниту од смртта, ниту од сиромаштијата, ако не знаевме ниту за непријателство, ниту за омраза, тогаш немаше да страдаме ниту од своите, ниту од туѓите жалости.

Св. Јован Златоуст
Кон оние кои непријателствуваат, 3.19

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк