Православен календар

Преподобниот маченик Анастасиј

22 јануари (по стар стил)

Родум од Персија (Иран). Незнабожечкото име му е Магундат. Татко му беше маг. Во тоа време, персискиот цар Хозрој го зазеде светиот град Јерусалим и од таму во плен во Персија го донесе дрвото на Крстот Господов. Крсното дрво толку восхитуваше со необични чудеса што многумина говореа: „Христијанскиот Бог дојде во Персија“. Слушајќи за тоа, младиот Магундат почна да се распрашува за земниот живот на Спасителот и срцето негово го допре Божјата благодат и во неговата душа се запали огнот на верата. Служејќи како војник во војската на царот Хозрој, Магундат беше испратен да војува со Византија. Таму Магундат ја напушти својата војска, бидејќи претпочиташе да живее во беда и неизвесност помеѓу христијаните, отколку во богатство и почит во својата татковина помеѓу незнабожците. Првин отиде во градот Јерапол каде најде еден Персиец христијанин и остана да живее кај еден него. Потоа дојде во Јерусалим, каде што прими Крштение и го доби името Анастасиј. Стапи во манастир и таму се подвизуваше, украсувајќи се себеси со смиреномудрие, кротост и трудољубивост. По седум години поминати во манастир, воочи празникот на Воскресението Христово, му беше откриено дека го чека маченичка смрт за Христа. Тој го напушти манастирот и отиде во Кесарија, која тогаш беше заземена од Персијците. Таму го проповедаше Христа и го разобличуваше незнабоштвото. Беше фатен и обвинет дека е шпион. Го изложија на жестоки маки и го принудуваа да се одрече од Христа и да се врати во персиската вера. Долго го држеа во затвор и во маки, но тој остана непоколеблив. Најпосле самиот цар Хозрој му изрече смртна пресуда. Беше удавен заедно со уште 70 христијани, а главата му ја отсекоа и му ја пратија на царот Хозрој.

Сподели на твитер
днсФевруари 2021
П119
В220
С321
Ч422
П523
С624
Н725
П826
В927
С1028
Ч1129
П1230
С1331
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
15
стар
стил
Февруари
28
Февруари
нов
стил
Недела на блудниот син. Не се пости.
Ап. од 70-те Онисим (109); Преп. Пафнутиј, затворник Печерски (XIII)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Кога душата ќе ја познае љубовта Божја преку Светиот Дух, тогаш јасно чувствува дека Бог е нашиот Отец, најблиска рода, најдраг, најдобар, и нема поголема среќа од таа да се љуби Бог со сиот ум и цело срце, и да се сака ближниот како самиот себе. И душата што ја има таа љубов - неа сè ја радува.

Преп. Силуан Атонски
Писма, IX.15.

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк