Православен календар

Света Агнија римјанка

21 јануари (по стар стил)

Маченичката Агнија се роди во Рим, во семејство на благочестиви родители, и беше воспитана во христијанската вера. Кога имаше 13 години, откажа да се омажи за синот на началникот на областа и да принесе жртва на паганската богиња Веста. Заради тоа беше казнета – гола испратена во јавна куќа. Но, Бог устрои да ѝ порасне косата до толку многу што ѝ го покриваше целото тело, како облека, а во куќата ја пресретна Ангел Божји кој ја покри со таква блескава светлина што нечестивите младичи кои биле таму не можеа ниту да ја гледаат. Кога светата Агнија почна да се моли, виде пред себе бела облека, исткаена од Ангелите. Младичот кој ги предизвика сите овие неволји за светата Агнија влезе во собата за да ја обесчести, но наместо тоа, веднаш падна мртов. По молба на таткото на момчето, Агнија со својата молитва го воскресна умрениот, кој веднаш почна да го слави Бога. Заради ова чудо, во Христа поверуваа и се крстија 160 луѓе. Сите тие, заедно со младичот беа веднаш предадени на смрт. Светата Агнија беше подложена на жестоки измачувања и на крај беше убиена со меч во грлото. На нејзиниот гроб, по многу години, прими исцеление Констанција, ќерката на Константин Велики и во знак на благодарност подигна црква на тоа место, а подоцна и женски манастир.

Сподели на твитер
днсМај 2020
П118
С219
Н320
П421
В522
С623
Ч724
П825
С926
Н1027
П1128
В1229
С1330
Ч141
П152
С163
Н174
П185
В196
С207
Ч218
П229
С2310
Н2411
П2512
В2613
С2714
Ч2815
П2916
С3017
Н3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
18
стар
стил
Мај
31
Мај
нов
стил
Недела на Светите Отци на I Вселенски собор. Не се пости.
Мч. Теодот Анкирски и седум деви маченички (303)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Ако некој те навреди, те посрами или те избрка, не мисли на тоа што ти се случило, туку на она што следело или ќе следи потоа, па ќе видиш дека навредувачот станал за тебе причина на многу добра, не само во овој но и во идниот век.

Преп. Марко Подвижник
Слова. 1. 14

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк