Православен календар

Свети Ефтимиј Трновски

20 јануари (по стар стил)

Ревнител на духовното просветлување на Бугарија и заштитник на исихазмот. Рано му се посвети себеси на Бога и прими монашки потстриг. Во младешките години неколку години помина во Константинопол и на Света Гора каде се подвизуваше под раководство на опитни старци. Се врати во татковината и се насели во една пештера недалеку од Трново. Наскоро околу него се собраа ревносни ученици и се оформи цел манастир, кој со текот на времето се претвори во огниште на просвета и чист духовен живот. Тука светиот Ефтимиј се посвети на исправање на словенскиот текст на свештените и богослужбени книги, споредувајќи ги со грчките изворници, преведе и други текстови и пишуваше житија и пофални слова. Славата на свети Ефтимиј како голем молитвеник, строг подвижник, посветен и вдахновен проповедник го доведе до патријаршискиот престол на Бугарската Црква во 1375 година. Татковски се грижеше за посветеното му духовно стадо, успешно се бореше со богомилската ерес и со лажните учења на следбениците на Варлаам и Акиндин. Во 1393 година Бугарија падна под Отоманска власт. Во време на борбата свети Ефтимиј смело дојде кај Турците барајќи мир. Турците не се осмелија да посегнат по животот на светителот. По поробувањето, Ефтимиј со указ од султанот беше испратен во заточение во Тракија каде што продолжи да проповеда и да ги храбри своите сонародници да не го примаат исламот. Се упокои околу 1403 година.

Сподели на твитер
днсФевруари 2021
П119
В220
С321
Ч422
П523
С624
Н725
П826
В927
С1028
Ч1129
П1230
С1331
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
15
стар
стил
Февруари
28
Февруари
нов
стил
Недела на блудниот син. Не се пости.
Ап. од 70-те Онисим (109); Преп. Пафнутиј, затворник Печерски (XIII)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Ако имаш грешна навика да ги осудуваш луѓето, тогаш, кога ќе осудиш некого направи во тој ден три земни поклони со оваа молитва: „Спаси го Господе и помилуј тој и тој (оној кого што си го осудил) и по неговите молитви помилуј ме грешниот.“ Така прави секој пат кога некого ќе осудиш. Ако го исполниш тоа, Господ ќе го види твојот напор и засекогаш ќе те избави од таа гревовна навика. А ако не осудуваш никого, тогаш Бог никогаш нема да те осуди и така ќе се спасиш.

Св. Свешт-испов. Сергиј Правдољубов

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк