Православен календар

Светиот свештеномаченик Зинон, епископ на Верона, Италија

12 април (по стар стил)

Светиот Зинон беше по потекло грк од Сирија. На млади години стана монах и се трудеше во изучувањето на Светото Писмо. Странствувајќи по манастирите, светителот дојде во градот Верона и таму се насели. Жителите на тој град го избраа за свој епископ. Тогашните императори Констанциј и Валент беа покровители на аријанската ерес, осудена на Првиот Вселенски Собор во 325 година. Со нивна помош аријанците почнале прогон против православните христијани. Во своите проповеди и писанија, светиот Зинон цврсто опстоја на православното учење и не подлегна на аријанизмот. Напиша 16 опширни и 77 кратки поуки. Се упокои околу 260 година. Светиот Григориј Двоеслов пишува за чудото кое се случило во 558 година на денот на свети Зинон: се излиле реките Тибар и Атесис и настанала поплава во Верона; водата стигнала до храмот на свети Зинон, и достигнала до прозорците на храмот, но иако биле отворени вратите, водата не влегла внатре, туку била запрена како од невидлив ѕид.

Сподели на твитер
днсАприл 2021
Ч119
П220
С321
Н422
П523
В624
С725
Ч826
П927
С1028
Н1129
П1230
В1331
С141
Ч152
П163
С174
Н185
П196
В207
С218
Ч229
П2310
С2411
Н2512
П2613
В2714
С2815
Ч2916
П3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
МаслоМасло
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
29
стар
стил
Март
11
Април
нов
стил
Недела на свети Јован Лествичник, Велик Пост. Масло.
Прпмч. Марко, еп. Аретусијски и други со него (364)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Во секој Христијанин Христос е Оној Кој војува и победува, и Тој е Оној што го призива Бога, и Кој се моли, и Кој благодари - сето тоа се дејствија на Христа, Кој се радува и се весели кога ќе види дека во нас пребива тоа убедување, дека Христос е Тој Кој го прави сето тоа. Затоа секој христијанин за сите добри дела кои ги прави, должен е да каже дека нив ги прави Христос, а не тој самиот; кој не мисли така, напразно се нарекува себе си христијанин.

Преп. Симеон Нов Богослов
Слова, ч.1,4

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк